kronika rodzinna
2015-01-26
KRAKÓW: Szlak Bursztynowy w Krakowie – Amber Museum

Wędrowaliście kiedyś brzegiem morza wpatrzeni w piasek pod stopami w poszukiwaniu małych brązowo-pomarańczowych grudek? Mnie raz udało się znaleźć mały bursztynek. Ze szlakiem bursztynowym w Polsce kojarzone jest Pomorze, za światową stolicę bursztynu uznawany jest Gdańsk, skąd więc bursztyn w Małopolsce? Za sprawą Muzeum Bursztynu niedaleko rynku w Krakowie (ul. Św. Jana 2).

Tradycyjnie jesienią i zimą, gdy za oknem pogoda nie sprzyjająca spacerom, odwiedzamy krakowskie muzea. Niestety, większość znamy i szczerze powiedziawszy ostatnio już trudno nam znaleźć takie, które by nas w jakiś sposób przyciągnęło i zachęciło do odwiedzin. Jakież było więc nasze zaskoczenie, gdy wyszukując informacji o potencjalnym celu, odkryliśmy, że w Krakowie istnieje Muzeum Bursztynu (od lata 2013 r.), o którym wcześniej w ogóle nie słyszeliśmy! I co najważniejsze – otwarte jest siedem dni w tygodniu od 10 do 20.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

Fot. arch. Kamila Gruszka

 


Muzeum tworzy jeden kompleks razem z Galerią Boruni, w której można zakupić bursztynowe wyroby, ale oczywiście nie jest to obowiązkowe, natomiast podziwianie jak najbardziej dozwolone! A jest na co patrzeć, bo co prawda głównym naszym celem była wystawa muzealna, ale to w galerii ekspozycja jest najbogatsza – składają się na nią wyroby jubilerskie zaprojektowane przez polskich i litewskich artystów.

W części muzealnej można obejrzeć wystawę stałą: „Bursztyn – jego piękno i dzieje” przygotowaną przez PAN Muzeum Ziemi z Warszawy. Pokazuje zarówno nieobrobiony surowiec, jak i to co, można z niego uzyskać. Największą uwagę skupiają gabloty z małymi dziełami sztuki – pięknym żaglowcem, szkatułkami, mini latarnią morską. W muzeum znajduje się replika naszyjnika księżnej Sybilli. Bursztynowy sznur miał przynieść jej zdrowie i szczęście - niestety zmarła młodo w wieku 34 lat (wcześniej urodziła trzynaścioro dzieci!). Urodę bałtyckiego sukcynitu docenia się w zestawieniu z innymi rodzajami – kolumbijskim, meksykańskim, indonezyjskim, dominikańskim... A co można znaleźć w bursztynie? Za pomocą szkieł powiększających dostrzeżemy komary, muszki, mrówki i inne owady, zanurzone tam na wieczność.

 

Wirtualny spacerBałtycki bursztyn liczy sobie 40 milionów lat. Mimo że tak wiekowy, nadal dojrzewa i się zmienia – ciemnieje, brązowieje, a przez to jeszcze bardziej fascynuje. Oprócz biżuterii wyrabia się z niego również kadzidełka, kosmetyki, nalewki. Nie wszyscy wiedzą, że bursztyn ma właściwości lecznice. Powinien towarzyszyć nam na co dzień przy pracy przy komputerze, gdyż przywraca właściwe pole elektrostatyczne.

 

Fot. arch. Kamila Gruszka
Już w czasach starożytnych Rzymianie wyprawiali się na nasze ziemie po te szlachetne kamienie. Dzisiaj mam wrażenie, że bursztyn jako element dekoracyjny jest nieco mniej ceniony przez Polaków, a raczej kojarzony z wyrobami „cepeliowymi” i przemysłem pamiątkarskim dla obcokrajowców. Boimy się także podróbek, które zalewają rynek. Autentyczność wyrobów bursztynowych można sprawdzić w Galerii Boruni. Znajduje się tam jeden z trzech w Polsce spektrometrów, potwierdzających, czy bursztyn jest prawdziwy.

 

Odwiedzając to miejsce wraz z Muzeum Bursztynu można na nowo bursztyn polubić. Czekam na informacje o lekcjach muzealnych dla dzieci, a może i dla dorosłych, które jeszcze bardziej pozwoliłyby nam bursztyn docenić. Tego jedynie zabrakło mi w tym muzeum – większej ilości informacji, może lepszych opisów eksponatów czy historii związanych z bursztynem. Chciałabym wierzyć, że muzeum nie jest tylko dodatkiem do galerii, a jego głównym celem jest edukacja.

 

Fot. arch. Kamila GruszkaAmber Museum
ul. Świętego Jana 2
31-018 Kraków

info@ambermuseum.eu    
+48 601 824 646  
+48 513 511 512  

Otwarte we wszystkie dni tygodnia w godzinach 10-20.

Strona internetowa muzeum (znacznie więcej informacji niż na wystawie):
www.ambermuseum.eu
 
 Bryła bursztynu z kopalni Primorskoje na Sambii (620 g). Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Bryła bursztynu z kopalni Primorskoje na Sambii. Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Bryła bursztynu odmiany żółtej (1220 g). Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Bryłka z Helu „obrośnięta” pąklami. Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Bursztynowa kropla. Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Utwardzony kopal kolumbijski (254 g) / materiały prasowe muzeum
 
 Szpilka autorstwa Seweryny Gugały-Stolarskiej (1976 r.). Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Wisior „Słońce” autorstwa Jerzego Konaszewskiego (1976 r.). Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Ekspozycja / materiały prasowe muzeum
 Zatopione w bursztynie / materiały prasowe muzeum
 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Cztery dni wolnego do wykorzystania trzeba dobrze zaplanować. Nie ma sensu jechać gdzieś daleko, ale można też pokusić się o wypad nieco dalej niż w polskie góry. Bo że mają być góry, tego byliśmy pewni.

Bugaboo Camper wydaje się być idealny dla naszej rodziny. Ma wszystko w ilości, wielkości, pojemności i jakości dostosowanej do czteroosobowej rodziny czy ekipy.

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o odzieży z wełny merino, koniecznie musicie nadrobić zaległości. Na rynku outdoorowym jest kilka firm, które specjalizują się wyłącznie w produkcji odzieży z wełny merino, m.in.  Smartwool...

Każdy, kto szuka sandałów na lato, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego typu sandałów tak naprawdę potrzebuje. Mając to na uwadze, dopiero pod tym kątem należy przeglądać ofertę

Wydawałoby się, że temat przyczepek rowerowych już nas nie dotyczy. Byłoby tak, gdybyśmy nie stali się właścicielami szczeniaka rasy Border Collie...

...
...
...
...