kronika rodzinna
2017-08-01
DOLOMITY: Średniowieczny zamek Andraz

Andraz to jeden z najstarszych zamków w Dolomitach. Jego początki sięgają przełomu X i XI wieku. Strzegł granic i historycznego szlaku prowadzącego z kopalni, gdzie wydobywano rudę żelaza wykorzystywaną potem do produkcji oręża w całej Europie.

Imponująca twierdza została wzniesiona na skale i podobnie jak w przypadku naszych jurajskich zamków trudno rozróżnić, gdzie kończy się naturalny kamień, a zaczyna właściwa budowla. Wstęp do zamku jest płatny: 6 euro dorośli, 4 euro dzieci. Można wypożyczyć audioprzewodnik, ale nie jest to koniecznie, bo poszczególne sale są doskonale opisane. Zresztą zostały gołe mury, nie ma w środku żadnego wyposażenia ani wystawy (osobne muzeum etnograficzne znajduje się w Pieve di Livinallongo). Musimy uruchomić naszą wyobraźnię, jeśli chcemy poczuć, jak mieszkali dawni mieszkańcy. Jedno jest pewne – na pewno ciężko chodziło im się po schodach. Zamek bowiem ma formę wieży i żeby dostać się do poszczególnym pomieszczeń, trzeba się nieźle nachodzić w górę i w dół.W latach 1986 -2001 budowlę zabezpieczono, odnowiono i udostępniono zwiedzającym. Może stanowić pewną odmianę po zwiedzaniu historycznych zabytków w Dolomitach związanych głównie z pierwszą wojną światową. Jednak od wydarzeń pierwszej wojny światowej nie uciekniemy nawet w Andraz. Został bowiem co prawda opuszczony po wojnach napoleońskich, ale największe zniszczenia miały miejsce właśnie w trakcie I wojny światowej.

Samochodem można dojechać pod sam zamek, położony w pobliżu wioski Castello (pięknie usytuowanej w górach). Z przełęczy Falzarego drogowskazy skierują nas we właściwym kierunku. Z drogi musimy wypatrywać znaku, gdzie mamy skręcić w prawo. Do zamku prowadzą też szlaki piesze przez góry, np. z przełęczy Valparola.Strona internetowa zamku (jedynie w języku włoskim i niemieckim):
www.castellodiandraz.it

GODZINY OTWARCIA:
Od 24 czerwca do24 września
w godzinach od 10.00 do 12.30 i od 15.00 do 18.00

 Nasze dzieciaki wędrują po górach w odzieży Regatta. Marka ma bardzo duży wybór odzieży outdoorowej dla całej rodziny i do tego w przyjaznych cenach!

 
 
 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Ośrodek narciarski Drahobrat na Zakarpaciu to zupełnie coś innego niż perfekcyjnie zorganizowany Bukowel. Wyprawę tam można potraktować w kategoriach przygody.

Dokąd wybrać się na narty? Rozważając różne opcje, być może w ogóle nie braliście pod uwagę Ukrainy, a ja właśnie jeden z ukraińskich ośrodków chciałabym narciarzom zarekomendować. Mowa o Bukowelu.

Jeśli chodzi o Iran, warto jednak wcześniej co nieco o tym kraju się dowiedzieć i zapoznać z panującymi regułami. Literatura jest bardzo bogata.

Helly Hansen Lifa Merino Crew, którą miałam okazję testować tej zimy, to dopasowana, a jednocześnie rozciągliwa i wygodna bluzka, którą mogę zarekomendować na zimowe aktywności.

Monumentalne, strzeliste, wznoszące się na wysokość ponad 3 tys. metrów. Robią wrażenie i... nieco przerażają. Ale tak naprawdę Dolomity to góry dla każdego.

...
...
...
...