kronika rodzinna
2018-01-31
IRAN: Subiektywny przewodnik po przewodnikach

Są tacy, co przed wyjazdem szukają informacji o danym kraju wyłącznie w Internecie, inni kupują i czytają wszystko, co o celu wyjazdu się ukazało, niektórzy idą na żywioł i wolą nie mieć żadnych wyobrażeń, a na miejscu działają spontanicznie i bez planu.

 

Jeśli chodzi o Iran, warto jednak wcześniej co nieco o tym kraju się dowiedzieć i zapoznać z panującymi regułami. Literatura jest bardzo bogata. Dla tych, którzy nie mają ambicji studiować jej dogłębnie i planują zakup jedynie jednego przewodnika, przedstawiam moje opinie na temat dostępnych na polskim rynku przewodnikowych pozycji o Iranie. Być może ułatwią wybór.

Szczepan Lemańczyk, Iran. Przewodnik, wyd. Sorus
Książka, która pierwsze wydanie miała w 2009 roku. Ja jestem w posiadaniu III wydania z 2016. Długo czekałam na dodruk, dotarł do mnie tuż przed wyjazdem w lutym 2017 r. I co się okazało? Że od ostatniego wydania (a może i  pierwszego) nic w tym przewodniku nie zmieniono. Niestety wiele informacji jest nieaktualnych - to moja główna uwaga. Miejsca warte zobaczenia są jedynie zasygnalizowane, a czarno-białe zdjęcia nie zachęcają do ich odwiedzenia. Aczkolwiek w odróżnieniu od innych polskojęzycznych przewodników Lemańczyk opisuje miasta, które tamte przewodniki pomijają, np. Kerman i okolice, Bandar-e Abbas. Choć przy opisie tego portu nad Zatoką Perską zupełnie nie docenił wysp.
Jeśli ktoś chciałby kupić wyłącznie jeden przewodnik po Iranie, zdecydowanie odradzam tę pozycję!

 Zbigniew Mielczarek, Iran nowoczesnych ajatollahów, wyd. Sorus
Z tego samego wydawnictwa pochodzi zupełnie odmienna pozycja. Pełna fachowej wiedzy, ciekawostek, wskazówek, opracowań dotyczących historii, religii, gospodarki czy obyczajów. Choć tytuł zupełnie tego nie sugeruje, jest też część przewodnikowa, obejmująca: Teheran, Kaszan, Kom, Kazwin, Tebriz, Isfahan, Sziraz, Jazd, Kerman, Meszhed. Największą jednak wartością jest wstęp, zajmujący połowę książki. Gorąco polecam wszystkim, którzy podczas podróży chcą głębiej wniknąć w kulturę perską, a nie tylko oglądać zabytki.

 Bartosz Gil, Iran, wyd. Pascal
Muszę przyznać, że od dawna mam zaufanie do wydawnictwa Pascal i gdy planuję zakup dobrego polskiego przewodnika, to szukam najpierw, czy Pascal nie ma czegoś dotyczącego kraju, do którego się wybieram. W 2016 roku, tuż przed moim pierwszym wyjazdem do Iranu, ukazał się przewodnik Pascala po Iranie. Wspaniała pozycja z kolorowymi zdjęciami, wstępem, z przydatnymi informacjami, szczegółowym opisem stolicy oraz wybranych miast Iranu (Kazwin, Hamedan, Kaszan, Isfahan, Jazd, Sziraz). Są dane teleadresowe obiektów i wskazówki, jak trafić (choć - trzeba przyznać - nie bardzo szczegółowe). Dobrze i interesująco napisane. Zapewne duża zasługa to współautorki – żony Bartosza Gila, która jest Iranką.
Polecam wszystkim, którzy planują zakup jednego przewodnika i w Iranie chcą skupić się na głównych turystycznych szlakach.

 Iran, przewodniki Lonely Planet
Lonely Planet to sprawdzone wydawnictwo. Przewodniki są zazwyczaj bardzo szczegółowe, a zaletą są mapki, plany miast, adresy obiektów, muzeów, hoteli, informacje na temat transportu. Ten po Iranie nie raz nas uratował w sytuacji awaryjnej. Główną zaletą było dla mnie to, że zawierał opisy miejsc, które w innych przewodnikach w ogóle nie były wspomniane. To jednocześnie mnie irytuje, bo z ogromu opisanych miejsc trudno wychwycić te najważniejsze, najbardziej warte zobaczenia (to zadanie z kolei świetnie realizuje przewodnik Gila opisany wyżej). Poza tym musimy pamiętać, że napisany jest po angielsku.
W 2017 r. wyszło nowe wydanie przewodnika Lonely Planet po Iranie, zupełnie innych autorów niż wcześniejsza edycja. Korzystałam z poprzedniej, ale jestem przekonana, że nowe wydanie może być tylko lepsze.
Lonely Planet polecam tym, którzy planują samodzielną podróż poza najbardziej popularnymi destynacjami turystycznymi.

 

 W planowaniu wyjazdu warto także korzystać z relacji dostępnych na stronach podróżujących blogerów. Znajomy polecał również anglojęzyczne wydawnictwo Bradt, jeśli chodzi o przewodniki. Ja niestety nie miałam okazji z nich nigdy korzystać.

Mam nadzieję, że to zestawienie okaże się przydatne!

 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Gdzie szukać przestrzeni na wycieczki z naszymi pupilami, jeśli większość terenów górskich objęta jest w Polsce ochroną? Znaleźliśmy raj na Słowacji.

Z trzech najbardziej znanych irańskich wysp: Keszm, Hengam, Hormoz, najbardziej zachwyca mnie ta ostatnia. Od samego początku.

Z trzech najbardziej znanych irańskich wysp: Keszm, Hengam, Hormoz, najbardziej zachwyca mnie ta ostatnia. Od samego początku.

Niektórzy nazywają ją czerwoną wyspą, ja wolę określenie „kolorowa”. Według naukowców można wyróżnić na Hormoz kilkadziesiąt kolorów skał. Ich zabarwienie zależy od zawartości określonych minerałów i soli.

W Zatoce Perskiej żyją delfiny, kolorowe rybki, a na brzeg wychodzą żółwie.

...
...
...
...