Jak wybrać plecak? - inwestycja na lata

Ponieważ plecak to nie najtańszy element wyposażenia podróżnika, jest kilka kwestii, nad którymi trzeba się zastanowić przed zakupem.


1. Torba czy plecak?
Podczas podróży typowo samochodowych torba podróżna jest wygodniejsza od plecaka. Łatwiej w niej zlokalizować rzeczy. Podobnie jest jeśli spędzamy czas w większości w jednym miejscu czy zostaniemy przywiezieni autokarem wprost pod hotel. Dobrze wiedzą jednak backpackersi, którzy podczas podróży często przemieszczają się z miejsca na miejsce, że w takich wypadkach lepiej sprawdzają się plecaki. Plecak to także wyposażenie obowiązkowe na trekkingach.

 

2. Jaki litraż?
Podróżnicy polujący na tanie przeloty najchętniej pakują się do plecaków, które mieszczą się w limitach bagażu podręcznego, czyli maksymalnie 32-litrowych. Większe są potrzebne, gdy na wyjazd zabieramy specjalistyczny sprzęt, który zazwyczaj zajmuje sporo miejsca. Inaczej pakujemy się na krótkie wycieczki, inaczej na wielodniowe wyprawy czy trekkingi.

 

3. Jakie marki?
Jak się odnaleźć w wielkim gąszczu ofert? Warto wybierać marki, które mają wąską specjalizację, jak np. Deuter, Osprey, Gregory. Są to firmy, które znają się na rzeczy i doskonalą rozwiązania w jednej dziedzinie. Osobiście polecam także szwedzką markę Thule, która będąc mistrzem w temacie bagażników zaczęła produkować kompatybilne z nimi torby podróżne oraz w dalszej kolejności plecaki. Na plecaki udziela 25 lat gwarancji!

4. Jakie funkcjonalności są ważne?
Musimy zdecydować, która filozofia jest nam bliższa: minimalizm czy maksymalna funkcjonalność. Plecaki minimalistyczne, czyli takie pozbawione wszelkich zbędnych elementów, zastosowanie mają wtedy, gdy ważna jest niska waga, jak np. we wspinaczce. W podróży bardziej sprawdzi się plecak z szeregiem udogodnień, jak np. dostęp do wnętrza poprzez boczny zamek rozpinany na całej długości, dodatkowe kieszenie, dodatkowe paski ułatwiające przytroczenie sprzętu, możliwość przekształcenia klapy plecaka w mały plecak, wszelkie patenty ułatwiające dopasowanie plecaka do swoich potrzeb etc. Dodatkowe elementy zwiększają jednak wagę plecaka.

 

Opisany przeze mnie ciąg myślowy towarzyszył mi podczas zastanawiania się nad tym, jakiego dokładnie plecaka potrzebuję. Ostatecznie zdecydowałam się na Thule Guidepost o pojemności 65 l. W sam raz, żeby nie zapakować za dużo, ale mieć też miejsce na niezbędne sprzęty. Sprawdziłam go zimą, gdy musiałam zmieścić na zaledwie tygodniowy wyjazd sporą ilość ciepłych ciuchów.

 

 

 

Pełne opracowanie na temat plecaków znajdziecie na stronie Ceneria.pl, dla której piszemy testy sprzętu: KLIK.

 

 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Góry w Gruzji są wszędzie i na wędrówkę po nich można się udać nawet w miejsca, które z wysokimi szczytami się nie kojarzą.

Noc to najlepszy czas, by podjechać pod Wieżę Azadi i docenić ją w pełni – pięknie oświetloną i przyciągającą wzrok swoją białą bryłą i niebieskimi zdobieniami.

Będąc w Iranie, trzeba choć raz odwiedzić zurkhane, w którym wykonuje się ćwiczenia fizyczne zgodnie z tradycją sprzed wielu wieków.

Stoją poza miastem. Wieże milczenia - jak nazywa się miejsca rytualnego pochówku w obrządku zoroastryjskim, wiary, która była jedną z pierwszych monoteistycznych religii.

Turbacz, Maciejowa, Stare Wierchy... Nawet jeśli kojarzycie Hawiarską Kolibę, to być może w ogóle nie wiecie, że w Gorcach jest jeszcze jedno schronisko...

...
...
...
...