kronika rodzinna
2018-04-05
KRAKÓW: Święto Rękawki pod Kopcem Krakusa

Święto Rękawki ma długą, sięgającą czasów pogańskich tradycję. Związane jest z czasem przesilenia wiosennego – wiosennymi „dziadami”. Za sprawą Centrum Kultury Podgórze w pierwszy wtorek po Wielkanocy możemy przenieść się w czasie i poznać świat wojów, średniowiecznych wiosek i grodów oraz obrzędów niekoniecznie chrześcijańskich.

Niewiele uczono nas w szkole o rytuałach i mitologii słowiańskiej, a Rękawka daje rzadką możliwość ich poznania.

Mogliśmy przenieść się do Nawii, krainy zmarłych, w której królował Weles i jego świta. Poznaliśmy obrzęd przejścia do zaświatów. Dowiedzieliśmy się, dlaczego dusze zmarłych wracają do naszego świata pod postacią ptaków i po co wystawiano im na rozdrożach budki z jedzeniem. Przywitaliśmy się z kwietną Dziewanną i przekonaliśmy, dlaczego Weles ma na głowie rogi.

To wszystko niezwykle ciekawe zagadnienia, które tłumaczą również dzisiejszą chrześcijańską symbolikę i zwyczaje. Szkoda tylko, że ta nasza rodzima tradycja została zupełnie wyparta ze świadomości i życia Polaków.

Zachęcamy do odwiedzin okolic kopca w trakcie święta, by nieco więcej na ten temat się dowiedzieć. Niech zachętą będą nasze zdjęcia.

 

 

  
 
 
 
 
 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Góry w Gruzji są wszędzie i na wędrówkę po nich można się udać nawet w miejsca, które z wysokimi szczytami się nie kojarzą.

Noc to najlepszy czas, by podjechać pod Wieżę Azadi i docenić ją w pełni – pięknie oświetloną i przyciągającą wzrok swoją białą bryłą i niebieskimi zdobieniami.

Będąc w Iranie, trzeba choć raz odwiedzić zurkhane, w którym wykonuje się ćwiczenia fizyczne zgodnie z tradycją sprzed wielu wieków.

Stoją poza miastem. Wieże milczenia - jak nazywa się miejsca rytualnego pochówku w obrządku zoroastryjskim, wiary, która była jedną z pierwszych monoteistycznych religii.

Turbacz, Maciejowa, Stare Wierchy... Nawet jeśli kojarzycie Hawiarską Kolibę, to być może w ogóle nie wiecie, że w Gorcach jest jeszcze jedno schronisko...

...
...
...
...