SZWECJA: Abisko – z rytmem natury

Wczesny poranek. Wystawiam głowę z namiotu i widzę błękitną taflę Torneträsk. Szóste pod względem wielkości jezioro Szwecji leży ponad 300 km za kołem polarnym. Jego brzeg staje się naszym domem w Parku Narodowym Abisko.

Na Północy uczymy się skandynawskich sposobów na korzystanie z uroków natury. Szwedzi są miłośnikami przebywania na świeżym powietrzu. Na każdym kroku udowadniają, że od wypoczynku w luksusowych hotelach wolą biwak, a wieczorem własnoręcznie przygotowaną na ognisku kolację. Zasady Allemansrätten - „Prawa wszystkich ludzi” - są im wpajane od dzieciństwa. Tutaj niczego się nie zakazuje. Dozwolona jest kąpiel w jeziorze czy rzece, rozbijanie namiotu, zbieranie owoców leśnych i grzybów oraz wszelkie aktywności: spacery, kajaki, rower... Oczywiście z poszanowaniem dla przyrody i bez zostawiania śladów pobytu. Dla osób podróżujących po Skandynawii w praktyce oznacza to możliwość zatrzymania się na dłuższy lub krótszy postój na parkingach z szeregiem udogodnień: sławojką, stołami, zadaszeniem, miejscem na ognisko, dostępem do wody. Razem z nami nad Torneträsk kilka osób biwakuje w namiotach, są też właściciele kampera, busa przystosowanego do spania oraz samochodu z namiotem dachowym. - Hej, hej! – posyłam im wszystkim proste szwedzkie pozdrowienie.

Porozmawiaj z kamieniem

Każdy dzień wygląda podobnie. Budzimy się wcześnie – na zewnątrz szybko wygania nas słońce. Przygotowujemy śniadanie, naczynia trzeba będzie potem umyć samemu. Wietrzymy śpiwory, ogarniamy bałagan i szykujemy się do wędrówki. Piesze wycieczki to główny cel naszych wypraw do Skandynawii...


 

O naszych wycieczkach piszemy w artykule, który ukazał się w lipcowym numerze magazynu "Podróże", 7, lipiec 2018.


Zapraszam do lektury!

 

 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Cztery dni wolnego do wykorzystania trzeba dobrze zaplanować. Nie ma sensu jechać gdzieś daleko, ale można też pokusić się o wypad nieco dalej niż w polskie góry. Bo że mają być góry, tego byliśmy pewni.

Bugaboo Camper wydaje się być idealny dla naszej rodziny. Ma wszystko w ilości, wielkości, pojemności i jakości dostosowanej do czteroosobowej rodziny czy ekipy.

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o odzieży z wełny merino, koniecznie musicie nadrobić zaległości. Na rynku outdoorowym jest kilka firm, które specjalizują się wyłącznie w produkcji odzieży z wełny merino, m.in.  Smartwool...

Każdy, kto szuka sandałów na lato, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego typu sandałów tak naprawdę potrzebuje. Mając to na uwadze, dopiero pod tym kątem należy przeglądać ofertę

Wydawałoby się, że temat przyczepek rowerowych już nas nie dotyczy. Byłoby tak, gdybyśmy nie stali się właścicielami szczeniaka rasy Border Collie...

...
...
...
...