W cieniu Etny - spacer po kraterach

Etna zaczęła wybuchać wieczorem. Spoglądaliśmy na nią z dachu naszego hostelu w Katanii. W ciemnościach było widać ogień tryskający w górę jak fajerwerki i spływającą lawę. To wszystko z odległości 40 km.

Czy zapowiedzą ewakuację? Czy nie czeka nas chmura dymu, która uniemożliwi wylot? Czy lawa zniszczy pobliskie osiedla mieszkalne?

Rankiem następnego dnia postanowiliśmy podjechać jak najbliżej pod wulkan. W dzień nie było widać ognia, ale pióropusz dymu unosił się szeroką smugą ponad kraterem. Nikt jednak nie panikował. Na parkingu pod Etną turyści wysiadali z autokarów, wyżej można było wjechać kolejką. My wybraliśmy spacer po kraterach, ciągnących się w nieskończoność naokoło. Kusiły, by podążać ich szlakiem, zanurzyć się w ten księżycowy krajobraz i zapomnieć o otaczającym świecie.

 
 
 
 
 

 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Góry w Gruzji są wszędzie i na wędrówkę po nich można się udać nawet w miejsca, które z wysokimi szczytami się nie kojarzą.

Noc to najlepszy czas, by podjechać pod Wieżę Azadi i docenić ją w pełni – pięknie oświetloną i przyciągającą wzrok swoją białą bryłą i niebieskimi zdobieniami.

Będąc w Iranie, trzeba choć raz odwiedzić zurkhane, w którym wykonuje się ćwiczenia fizyczne zgodnie z tradycją sprzed wielu wieków.

Stoją poza miastem. Wieże milczenia - jak nazywa się miejsca rytualnego pochówku w obrządku zoroastryjskim, wiary, która była jedną z pierwszych monoteistycznych religii.

Turbacz, Maciejowa, Stare Wierchy... Nawet jeśli kojarzycie Hawiarską Kolibę, to być może w ogóle nie wiecie, że w Gorcach jest jeszcze jedno schronisko...

...
...
...
...