kronika rodzinna
2007-09-24
Za co kochamy Lądek...

Na świecie mogłoby nie być takiego miasta jak Londyn, ale na szczęście jest Lądek i to Zdrój.

W miejscowości tej odwiecznym już zwyczajem w jeden z jesiennych weekendów września gromadzą się w okolicach budynku zwanego Kinoteatrem adepci trudnej sztuki chodzenia po górach, skałach oraz wszelkiej maści przewyższeniach. Cóż przyciąga tych starych i młodych, doświadczonych i żółtodziobów do miejsca powoli obrastającego legendą? Czyżby możliwość wypicia w pobliskiej restauracji piwa z Anką Czerwińską, czy może chęć pohulania na imprezie z innymi sławnymi himalaistami?

W tym roku dopisała piękna pogoda, która skutecznie zachęcała do spacerów raczej niż do siedzenia w kinoteatrze. Kilka jednak filmów udało mi się zobaczyć, szczęśliwie większość z tych, które zdobyły nagrody.

W bardzo wyluzowanej atmosferze odbyło się spotkanie z Gerlinde Kaltenbrunner. Nie da się ukryć, że ci, co znali angielski, mieli lepiej, bo mogli śledzić i rozumieć całość prelekcji (zabrakło profesjonalnego tłumaczenia). Gerlinde z takim zapałem i optymizmem mówiła o swoich górach, że miało się wrażenie, iż to w ogóle jest pestka to wchodzenie na szczyty ośmiotysięczne. Bez poręczówek, ale za to z super profesjonalnym wyposażeniem z mnóstwem nowinek technicznych.

Takie spotkania w moim umyśle wywołują zawsze te same odczucia: „niematotamto” trzeba w najbliższym czasie pojechać w góry.


Wpis pierwotnie ukazał się na moim blogu w serwisie GORYonline.com 24 września 2007 roku.


(kg)

 

 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Parki narodowe Estonii? Chyba w pierwszej kolejności każdy, kto był w Estonii, wymieniłby Lahemaa, następnie Soomaa. Obydwa znane ze szlaków kładkowych wśród bagien i torfowisk...

Wyspa Keszm jest w przeważającej części sucha i szara. Jedynie błękit oblewającego morza dodaje jej koloru. Natomiast teren na północy wyspy....

Dolinia Chakhooh, zwana niekiedy kanionem, to jedna z najefektowniejszych formacji na wyspie Keszm. Z parkingu wędrujemy około 1 km...

Dawno, dawno temu na ziemię spadły gwiazdy. Można je zobaczyć w Dolinie Gwiazd na Wyspie Keszm (Qeshm). Stoją nieruchome, martwe...

Pętla naszej wycieczki wiodła przez Wielką Raczę – punktem startowym i końcowym była Rycerka Górna. Zapewne nigdy byśmy tutaj nie trafili, gdyby nie to, że nasze dzieciaki wypoczywały w tej miejscowości na kolonii.

...
...
...
...