GRECJA: Półwysep Chalcydycki - nie tylko plaże

Piaszczyste plaże, piękne zatoki i widoki na górę Athos, a poza tym klimatyczne greckie miasteczka, starożytne ruiny oraz urokliwe przyrodniczo zakątki – na greckim półwyspie Chalcydyckim, oblewanym przez Morze Egejskie, każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno ci, którzy wolą rozrywkę i gwar nadmorskich kurortów, jak i turyści preferujący ciszę i spokój.

 

Duża ilość zabytków i miejsc godnych uwagi - każdy, kto lubi zwiedzać, nie będzie zawiedziony. Dla aktywnych możliwe są wyprawy kajakowe wzdłuż wybrzeża, nurkowanie, rowerowe eskapady, biegacze znajdą tu wiele ścieżek. Zapraszamy na Półwysep Chalcydycki o trzech palcach wcinających się w morze, do miejsca w Grecji bardzo chętnie wybieranego na wypoczynek zarówno przez Greków, jak i osoby przybywające z zagranicy.

Na Chalkidiki dotrzemy przez Saloniki, czy to lądując samolotem, czy jadąc samochodem. Warto się tu zatrzymać, by zobaczyć pozostałości z czasów zarówno rzymskich, jak i bizantyjskich, i tureckich. Imponująco prezentuje się Łuk Gakeriusza z 297 r. n.e. oraz pobliska Rotunda, jedna z nielicznych okrągłych budowli zachowana z tamtych czasów (obecnie kościół Agios Georgios). Nad morzem wznosi się Biała Wieża, wybudowana przez Wenecjan. Znajdziemy tu najwięcej bizantyjskich kościołów z wszystkich greckich miast, jak Agia Sofia, zbudowana na wzór kościoła Świętej Mądrości Bożej z Konstantynopola (obecnie Stambułu). Obok wznoszą się meczety i tureckie łaźnie.

Łuk Galeriusza w Salonikach.
Fot. Kamila Gruszka / barswiat.plPo drodze na półwysep drogowskazy skierują nas do wioski Petralona, w której w 1959 roku odkryto jaskinię z najlepiej zachowaną czaszką humanoida. Jeśli nie spieszy nam się nad morze, przejedźmy przez góry Cholomondas, których szczyt Cholomon (1165 m n.p.m.) jest najwyższym punktem Chalkidiki. W Polygyros znajduje się Muzeum Archeologiczne, a spacer po miejscowości Arnea pozwoli zachwycić się greckimi domami z XIX w. pomalowanymi na fantazyjne kolory. Najbardziej imponujące starożytne ruiny zobaczymy w pobliżu miejscowości Olynthos. Znajdowało się tutaj miasto o największym w tamtych czasach znaczeniu dla Chalkidiki.

Tym, którym spieszno na plaże, polecamy udanie się na Kassandrę, pierwszą z odnóg półwyspu. Ośrodki wypoczynkowe, hotele i domy wczasowe znajdziemy w szczególnie dużej ilości w pobliżu miejscowości Polichrono, Chianotis i Pefkochori. Nieco spokojniejsze wybrzeże jest po wschodniej stronie kassandryjskiego „palca”. Całkowity wypoczynek z dala od tłumów turystów mogą zapewnić ukryte pośród wzgórz wille przygotowane pod wynajem. Dzięki novasol.pl (oferującej domy wakacyjne na wynajem) będziemy mogli delektować się widokami ze wzgórza nad morze, siedząc przy basenie w willi Ampelikes koło Kassandrino.
Odpoczynek w przygotowanych dla turystów willach.
Tu willa Ampelikes koło Kassandrino (wynajem: novasol.pl)
Fot. Kamila Gruszka / barswiat.plObok przebiega ścieżka poprowadzona przez środek palca – widać z niej niesamowitą zieloność wszechobecnych na Chalkidiki gajów oliwnych w kontraście z łączącym się z lądem morzem. Na kawę po grecku warto wpaść do małych miejscowości, takich jak: Afitos, Kalandra, Posidi czy Kallithea, gdzie znajdziemy greckie tawerny i kafejki. Wieczorem wybierzmy się na koniec Kassandry, w pobliże małej cerkiewki Agios Nikolaos, pięknie oświetlonej zachodzącym słońcem.

 


Cerkiew Agios Nikolaos.

Fot. Kamila Gruszka / barswiat.plSithonia, druga z odnóg Półwyspu Chalcydyckiego, również słynie z największej ilości plaż w północnej Grecji. Vourvourou, Sarti, Kalamitsi, Toroni – to miejsca, które warto brać pod uwagę, jeśli planujemy opalanie na plaży i kąpiel w morzu. Na Sithonii znajdziemy mniej zabytków, a więcej dzikiej przyrody, co nie znaczy, że jest to miejsce o małym znaczeniu historycznym. Porto Koufo, to naturalna zatoka portowa, która wymieniana była już w starożytności przez Tukidydesa. Obecnie jest to przystań dla jachtów. Parthenonas, położone w głębi lądu, wybudowane zostało na miejscu starożytnego miasta Parthenopoli. Można tu zjeść obiad w restauracji położonej koło 1000-letniego drzewa oliwkowego i podziwiać przykłady macedońskiej architektury. Ruiny budowli z czasów bizantyjskich zobaczymy przejeżdżając przez Toroni.
Sithonia. Fot. Kamila Gruszka / barswiat.plOd Ouranoupoli zaczyna się „republika mnichów”, licząca około 2 tysiące mieszkańców, zajmujących klasztory i pustelnie u podnóży świętej góry Athos (2027 m n.p.m.). Trzeci chalcydycki „palec” to miejsce o urokach „zakazanego owocu”, wstęp bowiem mają tutaj tylko mężczyźni i to po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Inną opcją jest podziwianie uroków Agion Oros z pokładu stateczku, który można wynająć na wycieczkę morską.

Widok na Agion Oros (2027 m n.p.m.).
Fot. Kamila Gruszka / barswiat.pl
Na Półwyspie Chalcydyckim jest wiele więcej miejsc do odkrycia. Jezioro Żółwie, starożytna Stagira, miejsce urodzenia Arystotelesa, Kanał Kserkesa – długo by wymieniać kolejne atrakcje. Chalkidiki zaprasza zarówno w sezonie, jak i poza nim. Już w maju woda w morzu jest na tyle ciepła, że można się kąpać. Każdy tu znajdzie coś dla siebie – rozrywkę w kurortach lub wypoczynek z dala od nich.

Kamila Gruszka

 

Artykuł o Chalkidiki napisany został dla serwisu Ceneria.pl w czerwcu 2015 r.

  
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Na Cergową (716 m n.p.m.) można dotrzeć z czterech stron świata. Na jej szczycie krzyżują się bowiem szlaki..

Podczas wędrówki na Grzywacką Górę błota doświadczyłam mnóstwo, ale za to widoki były bardzo rozległe.

Najpiękniejsze były położone po obu stronach zbiorniki wodne – niebieskie oczka wśród żółtości uschniętych traw nieskoszonej łąki...

Od zawsze wszyscy znajomi straszyli wymagającym podejściem na Lackową, mało ciekawym szlakiem w lesie i brakiem widoków...

Gdzie szukać przestrzeni na wycieczki z naszymi pupilami, jeśli większość terenów górskich objęta jest w Polsce ochroną? Znaleźliśmy raj na Słowacji.

...
...
...
...