kronika rodzinna
2020-03-21
IRAN: Jaskinia Solna na wyspie Keszm (Qeshm)

Jaskinia solna jest jedną z najbardziej znanych atrakcji na wyspie Keszm, ale też nie tak łatwo dostępną. Zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części wyspy. Można tam się dostać jedynie szutrową drogą, lepiej więc wynająć auto z napędem na cztery koła.

 

Po drodze mijamy kolejne doliny z kolumnami, figurami, dziwacznie ukształtowanymi skałami. Cała wyspa Keszm to wielkie muzeum geologii pod gołym niebem. To, co zobaczyliśmy koło jaskini Namak (perska nazwa oznacza sól), jeszcze bardziej przyczyniło się do zachwytu wyspą. Wydawać by się mogło, że góry naokoło zostały przyprószone śniegiem. Ale czy to możliwe, żeby śnieg się utrzymał, gdy jest tak gorąco?

To nie śnieg, to przecież sól! – odkrywamy wreszcie, podziwiając wzory, jakie zostały wymalowane przez solne wykwity.Co z jaskinią? Jest ogromna! To ponoć najdłuższa solna jaskinia na świecie. Liczy 6 kilometrów. Żeby się dostać do dalszych korytarzy, trzeba się najpierw przeczołgać przez spore obniżenie.

Solne komnaty tworzą się, kiedy ogromne solne struktury zostaną przesunięte w kierunku powierzchni ziemi. Gdy rozpuści je woda, pozostają wolne przestrzenie, które potem podziwiają turyści.

Jaskinia solna na wyspie Keszm znajduje się w dość odludnym terenie. W zachodniej części wyspy jest mniej wiosek, rzadziej się tu ktokolwiek zapuszcza. Organizacja transportu jest większym wyzwaniem w tej mniej uczęszczanej części wyspy. Mimo to uważam, że warto spróbować tu dotrzeć, bo zarówno jaskinie jak i otoczenie robią wrażenie.W pobliżu, po południowej części wyspy zachwycą przepiękne piaszczyste plaże. Zupełnie puste…

 
 
 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Przedstawiam pomysł na jednodniową objazdową wycieczkę w okolicach Borów Tucholskich.

Do Borów Tucholskich przyjechaliśmy skuszeni opisami szlaku rowerowego „kaszubska marszruta”. Na miejscu okazało się, że „kaszubska marszruta” nieco odbiega od naszych wyobrażeń w głowach, ale...

Szlak prowadzi jak po sznurku przez miejscowości uzdrowiskowe i do poszczególnych zdrojów oraz ujęć wody mineralnej

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd liczy 190 km. Prowadzi od Częstochowy do Krakowa w bardzo malowniczym terenie.

W Gruzji wchodzi na Kazbek, wspina na Uszbę, wędruje podczas wielodniowego trekkingu ze Stepancminda do Omalo. Ale można inaczej...

...
...
...
...