Na co zwrócić uwagę przy zakupie sandałów?

Każdy, kto szuka sandałów na lato, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego typu sandałów tak naprawdę potrzebuje. Mając to na uwadze, dopiero pod tym kątem należy przeglądać ofertę dostępnych na rynku sandałów.

 

Zapewne od razu zauważymy, że dość znacząco różnią się między sobą cenami. Zależy ona od technologii, w które sandały zostały wyposażone. Dla świadomego swoich potrzeb kupującego niska cena nie powinna być jedynym argumentem decydującym o zakupie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sandałów?

Wyprofilowanie podeszwy – w zależności od typu sandała będzie różne, ale jeśli planujemy w nich dużo chodzić, to odpowiednie dopasowanie podeszwy do profilu stopy jest niezbędne!

Grubość podeszwy – im grubsza, tym bardziej będzie się nadawać na zaawansowane wędrówki. Nie straszne w niej będą nierówności na drodze, wystające skały czy kamienie.

Rodzaj bieżnika – wzór bieżnika odpowiedzialny jest za przyczepność podeszwy. Im agresywniejszy bieżnik, tym większa pewność, że poradzi sobie w trudniejszym terenie. Ale pamiętajmy, że nawet na mokrej płycie chodnikowej można się poślizgnąć.

Amortyzacja podeszwy – element ukryty w podeszwie, który bardzo łatwo wyczujemy zakładając sandały na stopy. Dobra amortyzacja zapewni komfort stopie.

Wyściółka – odpowiednie wykończenie wierzchnie podeszwy sprawi, że będzie nam się przyjemnie w nich chodziło.

Rodzaj pasków – koniecznie musimy zadecydować o wyborze między paskami syntetycznymi a skórzanymi. Syntetyczne można moczyć, nawet w wodzie morskiej. Szybko potem wysychają. Choć nadal istnieją zwolennicy jedynie naturalnych materiałów.

Regulacja pasków – regulacja pasków przynajmniej w dwóch miejscach jest niezbędna, by dopasować sandały do stopy. Idealnie, gdy jest 3-stopniowa: przednia i z przodu oraz z tyłu w kostce.

Wyściełanie pasków – element, który występuje jedynie w bardzo zaawansowanych sandałach. Paski od wewnętrznej strony wyposażone są w neoprenowe wykończenia, które zapobiegają obcieraniu.

Antybakteryjne wykończenie – niestety, chyba każde sandały po jakimś czasie zaczynają brzydko wonieć. Zakładane są na bose stopy, łatwo się brudzą, co powoduje rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach. Antybakteryjne wykończenie jest zatem w sandałach niezbędną podstawą. Najlepiej takie, które by się nie ścierało i nie zmywało wraz z użytkowaniem.

Stabilność konstrukcji – sandały na aktywności albo na długie wędrówki muszą mieć przemyślaną konstrukcję. Najważniejsza jest stabilność i idealne trzymanie stopy. Wszystkie wymienione wcześniej elementy powinny się składać w idealną całość.

Jakość materiałów – nasze sandały nie będą ubierane od święta. One muszą wytrzymać wiele tygodni intensywnego użytkowania na wyjazdach. Solidne wykonanie z  wysokiej jakości materiałów jest niezbędne, by przetrwały ten egzamin bez szwanku. Za jakość płaci się jednak wyższą cenę.

 

Sandały Teva Terra Float 2 Universal - sprawdzone w tym sezonieNajlepsze marki sandałów


Trudno polecić konkretny najlepszy model sandałów z dostępnych obecnie na rynku. Dobór sandałów w zależności od potrzeb czy preferencji estetycznych jest kwestią indywidualną. Jednak można poszukiwania ukierunkować. Najlepiej skupić się na markach specjalizujących się w produkcji wyłącznie, albo w dużej mierze sandałów lub szerzej obuwia. Wtedy mamy gwarancję zakupu modelu dopracowanego, nad którym pracował sztab fachowców, znających się na rzeczy. Za zakupem sandałów tych firm przemawia wieloletnie doświadczenie.

Sprawdzone marki to:
amerykańska Teva, która jako pierwsza wprowadziła do produkcji sandały paskowe;
Keen – specjalista w produkcji sandałów zabudowanych;
Source – również znany producent sandałów;
Lizard – marka, do której możemy mieć zaufanie.

 

Teva Terra Float 2 Universal - przede wszystkim funkcjonalność!Wybór sandałów wcale nie jest prosty. W końcu to obuwie, które nosimy przez kilka gorących miesięcy roku. Ja zazwyczaj zaczynam już w maju i dopiero we wrześniu zmieniam na buty bardziej przystające do jesiennej aury. Jeśli jesteśmy osobami, które dużo chodzą i są bardzo aktywne, to musimy bardzo starannie dobrać rodzaj sandałów: by były wygodne i wytrzymałe.

Sandały, które ostatnio sprawdziłam pod tym kątem, to Terra-Float 2 Universal marki Teva. To przewiewne paskowe sandały sprawdzonego producenta sandałów z wieloletnią tradycją.

 Recencja tego modelu sandałów dostępna jest na stronie outdoorowej porównywarki cen www.Ceneria.pl, dla której testujemy różne sprzęty:

 

Sandały Teva Terra Float 2 Universal. Nasz test - KLIK 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Przedstawiam pomysł na jednodniową objazdową wycieczkę w okolicach Borów Tucholskich.

Do Borów Tucholskich przyjechaliśmy skuszeni opisami szlaku rowerowego „kaszubska marszruta”. Na miejscu okazało się, że „kaszubska marszruta” nieco odbiega od naszych wyobrażeń w głowach, ale...

Szlak prowadzi jak po sznurku przez miejscowości uzdrowiskowe i do poszczególnych zdrojów oraz ujęć wody mineralnej

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd liczy 190 km. Prowadzi od Częstochowy do Krakowa w bardzo malowniczym terenie.

W Gruzji wchodzi na Kazbek, wspina na Uszbę, wędruje podczas wielodniowego trekkingu ze Stepancminda do Omalo. Ale można inaczej...

...
...
...
...