kronika rodzinna
2015-01-26
KRAKÓW: Szlak Bursztynowy w Krakowie – Amber Museum

Wędrowaliście kiedyś brzegiem morza wpatrzeni w piasek pod stopami w poszukiwaniu małych brązowo-pomarańczowych grudek? Mnie raz udało się znaleźć mały bursztynek. Ze szlakiem bursztynowym w Polsce kojarzone jest Pomorze, za światową stolicę bursztynu uznawany jest Gdańsk, skąd więc bursztyn w Małopolsce? Za sprawą Muzeum Bursztynu niedaleko rynku w Krakowie (ul. Św. Jana 2).

Tradycyjnie jesienią i zimą, gdy za oknem pogoda nie sprzyjająca spacerom, odwiedzamy krakowskie muzea. Niestety, większość znamy i szczerze powiedziawszy ostatnio już trudno nam znaleźć takie, które by nas w jakiś sposób przyciągnęło i zachęciło do odwiedzin. Jakież było więc nasze zaskoczenie, gdy wyszukując informacji o potencjalnym celu, odkryliśmy, że w Krakowie istnieje Muzeum Bursztynu (od lata 2013 r.), o którym wcześniej w ogóle nie słyszeliśmy! I co najważniejsze – otwarte jest siedem dni w tygodniu od 10 do 20.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

Fot. arch. Kamila Gruszka

 


Muzeum tworzy jeden kompleks razem z Galerią Boruni, w której można zakupić bursztynowe wyroby, ale oczywiście nie jest to obowiązkowe, natomiast podziwianie jak najbardziej dozwolone! A jest na co patrzeć, bo co prawda głównym naszym celem była wystawa muzealna, ale to w galerii ekspozycja jest najbogatsza – składają się na nią wyroby jubilerskie zaprojektowane przez polskich i litewskich artystów.

W części muzealnej można obejrzeć wystawę stałą: „Bursztyn – jego piękno i dzieje” przygotowaną przez PAN Muzeum Ziemi z Warszawy. Pokazuje zarówno nieobrobiony surowiec, jak i to co, można z niego uzyskać. Największą uwagę skupiają gabloty z małymi dziełami sztuki – pięknym żaglowcem, szkatułkami, mini latarnią morską. W muzeum znajduje się replika naszyjnika księżnej Sybilli. Bursztynowy sznur miał przynieść jej zdrowie i szczęście - niestety zmarła młodo w wieku 34 lat (wcześniej urodziła trzynaścioro dzieci!). Urodę bałtyckiego sukcynitu docenia się w zestawieniu z innymi rodzajami – kolumbijskim, meksykańskim, indonezyjskim, dominikańskim... A co można znaleźć w bursztynie? Za pomocą szkieł powiększających dostrzeżemy komary, muszki, mrówki i inne owady, zanurzone tam na wieczność.

 

Wirtualny spacerBałtycki bursztyn liczy sobie 40 milionów lat. Mimo że tak wiekowy, nadal dojrzewa i się zmienia – ciemnieje, brązowieje, a przez to jeszcze bardziej fascynuje. Oprócz biżuterii wyrabia się z niego również kadzidełka, kosmetyki, nalewki. Nie wszyscy wiedzą, że bursztyn ma właściwości lecznice. Powinien towarzyszyć nam na co dzień przy pracy przy komputerze, gdyż przywraca właściwe pole elektrostatyczne.

 

Fot. arch. Kamila Gruszka
Już w czasach starożytnych Rzymianie wyprawiali się na nasze ziemie po te szlachetne kamienie. Dzisiaj mam wrażenie, że bursztyn jako element dekoracyjny jest nieco mniej ceniony przez Polaków, a raczej kojarzony z wyrobami „cepeliowymi” i przemysłem pamiątkarskim dla obcokrajowców. Boimy się także podróbek, które zalewają rynek. Autentyczność wyrobów bursztynowych można sprawdzić w Galerii Boruni. Znajduje się tam jeden z trzech w Polsce spektrometrów, potwierdzających, czy bursztyn jest prawdziwy.

 

Odwiedzając to miejsce wraz z Muzeum Bursztynu można na nowo bursztyn polubić. Czekam na informacje o lekcjach muzealnych dla dzieci, a może i dla dorosłych, które jeszcze bardziej pozwoliłyby nam bursztyn docenić. Tego jedynie zabrakło mi w tym muzeum – większej ilości informacji, może lepszych opisów eksponatów czy historii związanych z bursztynem. Chciałabym wierzyć, że muzeum nie jest tylko dodatkiem do galerii, a jego głównym celem jest edukacja.

 

Fot. arch. Kamila GruszkaAmber Museum
ul. Świętego Jana 2
31-018 Kraków

info@ambermuseum.eu    
+48 601 824 646  
+48 513 511 512  

Otwarte we wszystkie dni tygodnia w godzinach 10-20.

Strona internetowa muzeum (znacznie więcej informacji niż na wystawie):
www.ambermuseum.eu
 
 Bryła bursztynu z kopalni Primorskoje na Sambii (620 g). Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Bryła bursztynu z kopalni Primorskoje na Sambii. Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Bryła bursztynu odmiany żółtej (1220 g). Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Bryłka z Helu „obrośnięta” pąklami. Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Bursztynowa kropla. Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Utwardzony kopal kolumbijski (254 g) / materiały prasowe muzeum
 
 Szpilka autorstwa Seweryny Gugały-Stolarskiej (1976 r.). Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Wisior „Słońce” autorstwa Jerzego Konaszewskiego (1976 r.). Fot. Michał Kazubski / materiały prasowe muzeum
 Ekspozycja / materiały prasowe muzeum
 Zatopione w bursztynie / materiały prasowe muzeum
 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Przedstawiam pomysł na jednodniową objazdową wycieczkę w okolicach Borów Tucholskich.

Do Borów Tucholskich przyjechaliśmy skuszeni opisami szlaku rowerowego „kaszubska marszruta”. Na miejscu okazało się, że „kaszubska marszruta” nieco odbiega od naszych wyobrażeń w głowach, ale...

Szlak prowadzi jak po sznurku przez miejscowości uzdrowiskowe i do poszczególnych zdrojów oraz ujęć wody mineralnej

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd liczy 190 km. Prowadzi od Częstochowy do Krakowa w bardzo malowniczym terenie.

W Gruzji wchodzi na Kazbek, wspina na Uszbę, wędruje podczas wielodniowego trekkingu ze Stepancminda do Omalo. Ale można inaczej...

...
...
...
...