Keszm (Qeshm) – największa irańska wyspa

Keszm to największa irańska wyspa w Zatoce Perskiej. Z jednego końca wyspy na drugi pokonuje się 130 kilometrów. Niektórzy może stwierdzą, że to stosunkowo niewiele, ale musimy mieć świadomość, że na poznanie wszystkich uroków wyspy potrzebne są przynajmniej trzy dni.


Największa miejscowość na wyspie to miasto Qeshm (nosi taką samą nazwę jak wyspa). Położone jest na wschodnim krańcu - od portu Bandar Abbas na stałym lądzie dzielą je 22 kilometry. Prom pokonuje je w ponad godzinę. Z Bandar Abbas można się na wyspę dostać promem pasażerskim, jeśli natomiast planujemy wjazd samochodem albo jedziemy autokarem, to przypłyniemy na Keszm z Bandar Pohl. Przeprawa zajmie nam jedynie 20 minut, bo wyspa jest w tym miejscu położona najbliżej stałego lądu.

 

Dawniej właśnie w tej okolicy znajdowały się główne ośrodki administracyjne oraz najważniejsze miejscowości, m.in. Laft i Tabl. Z tych dwóch szczególnie Laft jest niezwykle malownicza. Znajduje się tu zamek z epoki Safawidów, zachwycają pięknie zdobione badgiry i wieże minaretów. Te ostatnie są zupełnie inne niż w pozostałych częściach kraju. Zamiast dwóch minaretów przy ejwanie, wejściu do meczetu, mamy niezwykle strzeliste pojedyncze.

 

Wyspy zamieszkane są przez wyznawców sunnizmu, przedstawicieli bardziej restrykcyjnej niż szyizm odmiany islamu. Większość mieszkańców to nie Persowie, tylko ludność pochodzenia arabskiego. Różnią się od Persów ubiorem i typem urody – skórę mają ciemniejszą, a kobiety zakładają na twarz maseczki. Poza tym noszą się niezwykle kolorowo, zupełnie inaczej niż w innych częściach Iranu, gdzie dominuje czerń. Ich czadory są wykonane ze zwiewnych kolorowych tkanin, a pod spód ubierają barwne ręcznie robione spodnie.


Bandari, czyli mieszkańcy portów, zajmują się rybołówstwem oraz budową tradycyjnych łodzi – lenje. To ręcznie budowane najbardziej stabilne łodzie służące do przewozu towarów. Budowa jednej trwa 2 lata.


Keszm jest popularnym celem wypoczynku wśród Irańczyków. Coraz częściej przybywają tu też goście z zagranicy. Szczyt sezonu przypada na miesiące zimowe – wtedy wysokie temperatury panujące na wyspach są trochę bardziej znośne, choć i tak nierzadko przekraczają 30 stopni. Zagraniczni turyści docierają tutaj najczęściej w miesiącach wiosennych, które tradycyjnie uważane są za idealne miesiące na odwiedziny Iranu. Latem lepiej w ogóle nie myśleć o przyjeździe na wyspy – jest tu dla nas zbyt gorąco.


Irańczycy przybywają na wyspę również w innym celu – to zakupowy raj, a ceny należą do najniższych w Iranie. Na Keszm funkcjonuje specjalna wolnocłowa strefa ekonomiczna, dzięki czemu sprzedawane towary są tańsze. Teoretycznie nie można poza wyspę wywozić ich bez pozwolenia - wystawienie dokumentu oczywiście odpowiednio kosztuje. Nikt jednak nie przestrzega tych zasad i Irańczycy wracają z wysp obładowani elektroniką i innymi dobrami. Na bazarze w Qeshm city można dostać wszystko. Towary kupowane na bazarze lub sprowadzane z krajów arabskich po drugiej stronie Zatoki Perskiej, przemycane są potem do innych części Iranu. W drugą stronę szmuglowana jest ropa.Plany co do zagospodarowania wyspy były znacznie ambitniejsze. Miało tutaj powstać centrum finansowe, naftowy terminal morski, elektrownia słoneczna, baza nowej linii lotniczej, tor Formuły i… - słowem: drugi Dubaj. Rozpoczęto budowę mostu łączącego stały ląd z wyspą i… na razie nie ukończono. Póki co o bogactwie wyspy świadczą płonące szyby naftowe, jednak wydaje się, że ze względów finansowych realizację planów na razie odłożono.Powyższe pomysły wzbudziły zaniepokojenie mieszkańców i ekologów. Wyspa jest domem oraz przystankiem na drodze dla wielu ptaków. Poza tym na Keszm zachwycają fantazyjne skalne formacje i geologiczna budowa wyspy. Wartością jest tu przyroda, którą postanowiono ochronić tworząc Geopark pod auspicjami UNESCO. To pozwoliło na dofinansowanie infrastruktury dla turystów i pomogło w promocji regionu. Znalazły się fundusze na aktywizowanie lokalnej społeczności, a szczególnie kobiet, które tworzą rękodzieło dla turystów oraz wypiekają samosy i falafele ze smakiem zjadane potem przez innych. Na Keszm powstało wiele klimatycznych guesthouse’ów, świetnych miejsc wypadowych do eksploracji wyspy.Więcej informacji: http://qeshmgeopark.ir/en/


OPISY POSZCZEGÓLNYCH ATRAKCJI:


Dolina Gwiazd – meteoryty i dżiny


Lasy mangrowe czyli dżungla wyspy Keszm


Lendż – tradycyjne łodzie z wyspy Keszm


Pieszo z Keszm do wyspy Naaz


Jaskinia Solna na wyspie KeszmLaft – najpiękniejsza miejscowość wyspy Keszm

 


Na dachu wyspy Keszm

 


Żółwie ślady i jaja na wyspie Keszm

 


 
 
 
 
 
 
 
Autor: Kamila Gruszka

Jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
Ostatnio dodane

Przedstawiam pomysł na jednodniową objazdową wycieczkę w okolicach Borów Tucholskich.

Do Borów Tucholskich przyjechaliśmy skuszeni opisami szlaku rowerowego „kaszubska marszruta”. Na miejscu okazało się, że „kaszubska marszruta” nieco odbiega od naszych wyobrażeń w głowach, ale...

Szlak prowadzi jak po sznurku przez miejscowości uzdrowiskowe i do poszczególnych zdrojów oraz ujęć wody mineralnej

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd liczy 190 km. Prowadzi od Częstochowy do Krakowa w bardzo malowniczym terenie.

W Gruzji wchodzi na Kazbek, wspina na Uszbę, wędruje podczas wielodniowego trekkingu ze Stepancminda do Omalo. Ale można inaczej...

...
...
...
...