Europa - Węgry

Od kilku już lat jeździmy na Węgry, oddalone od południowych granic Polski o zaledwie 250 km, w poszukiwaniu górzystych terenów w kraju uchodzącym za raczej płaski. Znajdujemy je i to w sporej obfitości na północy Węgier!

czytaj
 
 
Europa - Słowacja

Koszyce, drugie co do wielkości miasto na Słowacji, ze względu na odnowioną starówkę uważane jest za najpiękniejsze w kraju.

czytaj
 
 
Europa - Szwecja

Skandynawię lubimy i wracamy do niej, bo nadal nam nie dość. Co nas tam ciągnie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie...

czytaj
 
 
Europa - Armenia

W Armenii w tym roku byłam już piąty raz, ale dopiero teraz po raz pierwszy ten kraj naprawdę mnie zauroczył, zaintrygował, wzbudził chęć, by go dogłębniej poznać.

czytaj
 
 
Europa - Gruzja

Ponieważ często wracam do Gruzji jako pilot wycieczek, otrzymuję zapytania o to, co warto zobaczyć w Gruzji, jak ułożyć sobie trasę zwiedzania po tym kraju, które miejsca warto odwiedzić. Żeby nie udzielać ciągle tych samych odpowiedzi, postanowiłam sporządzić taki mini przewodnik po największych atrakcjach Gruzji, podpowiadając, które miejsca warto odwiedzić.

czytaj
 
 
Europa - Rumunia

Z czym kojarzy mi się Transylwania? Z zamkami, tajemniczą postacią Draculi, miasteczkami Sasów i mniejszością węgierską, a przede wszystkim najpiękniejszą według mnie miejscowością Rumunii – Sighisoarą.

czytaj
 
 
Europa - Grecja

Po kilku wakacjach spędzonych w Skandynawii, zachciało nam się powrotu do klimatów bałkańskich. Do ciepła, dobrego jedzenia, soczystych owoców, spontanicznego tańca, kolorów i specyficznego rozgardiaszu.

czytaj
 
 
Europa - Węgry

Zazwyczaj wybieramy na nasze wizyty północne rejony Węgier, niepodobne do całej reszty kraju, bo górzyste, pofałdowane, ze zjawiskami krasowymi. Były więc spacery po Górach Bukowych, wizyty w jaskiniach w Aggtelek, teraz przyszedł czas na tokajski rejon winiarski z Górami Tokajsko-Zemplińskimi.

czytaj
 
 
Azja - Turcja

Kapadocja ma dla turystów wiele do zaoferowania: wycieczki do dolinek, spacery szlakami wytyczonymi pośród skał, podziemne miasta wydrążone w skale, klasztory z zachowanymi średniowiecznymi freskami malowanymi wprost na kamiennych ścianach, hotele ze skalnymi komnatami...

czytaj
 
 
Ameryka Północna - Kanada

Tego dnia robimy ponad 650 km. Powoli przemieszczamy się w stronę Montrealu, skąd mamy samolot i nie sądzimy, że spotkają nas w Kanadzie jeszcze jakieś niespodzianki...

czytaj
 
 
Ameryka Północna - Kanada

Polecieliśmy do Kanady, a wylądowaliśmy w Quebecu. To hasło przewodnie naszego wyjazdu. Francuskojęzyczna część jest zupełnie inna niż reszta kraju. Mieszkańcy bardzo tę odrębność podkreślają.

czytaj
 
 
Europa - Gruzja

W Mestii przypadkowo poznałam Waleriana, Gruzina mówiącego po polsku. Okazało się, że pochodzi z Gori, skąd mam najlepsze wspomnienia spotkań z naszymi przyjaciółmi z klubu alpinistycznego i organizacji Tontio. Gościli mnie i Darka bezinteresownie dwa razy...

czytaj
 
 
Europa - Norwegia

Kolejne wakacje i znowu lądujemy w Skandynawii. Zauroczył nas ten rejon. I wcale nie wystraszyliśmy się niskich temperatur w zeszłym roku w Finlandii oraz wiatrów na północnym – wschodzie Norwegii.

czytaj
 
 
Europa - Włochy

Sycylia wydawała nam się całkowicie odmienna od reszty Włoch czy Europy - mniej zabiegana, może też trochę mniej schludna, ale przez to swojska. Szczególnie to odczuwaliśmy, gdy przypatrywaliśmy się pracy rybaków w porcie lub wędrowaliśmy wąskimi uliczkami miast, w których ponad naszymi głowami zwisało kolorowe pranie: obrusy, pościele, ubrania.

czytaj
 
 
Europa - Belgia

W Belgii ponoć wymyślono frytki. My woleliśmy gofry, z których Belgia też jest znana - zupełnie inne niż nasze. Zresztą ze słodyczami Belgia mocno będzie mi się kojarzyć - ponoć czekolada jest słynniejsza od szwajcarskiej. Próbowaliśmy czekolad z dodatkiem papryki, tymianku czy lawendy.

czytaj
 
 
Europa - Finlandia

Gdy wróciliśmy do domu z naszej 3-tygodniowej samochodowej wyprawy do Finlandii na liczniku mieliśmy ponad 7 tys. km. Do tego trzeba by było doliczyć kilometry, które przemierzyliśmy pieszo i na rowerze. Wyjazd ten był dla nas sprawdzianem samowystarczalności z dala od cywilizacji.

czytaj
 
 
Europa - Estonia

Była republika Związku Radzieckiego okazała się być bardziej skandynawska niż postkomunistyczna w klimacie. Z rzadka zaludniona, pełna wielowiekowych lasów, nadmorskich pustych plaż okazała się naprawdę świetnym celem na rowerowy wakacyjny wypad z dziećmi.

czytaj
 
 
Europa - Węgry

Czterodniowy wyjazd na Węgry w okresie świątecznym, a w zasadzie dwa pełne dni. Jeden przeznaczony na dolinę potoku Szalajka w Górach Bukowych, a drugi na zwiedzanie dzielnicy Hadas w Mezokovesd.

czytaj
 
 
Europa - Czarnogóra

Gdy przejeżdżaliśmy przez Chorwację w drodze z Bośni do Czarnogóry, wydawało nam się, że piękniejszych widoków nie widzieliśmy nigdy przedtem. Dopóki nie dotarliśmy nad Bokę Kotorską w Czarnogórze...

czytaj
 
 
Europa - Bośnia

Uwielbiamy Bałkany! W odróżnieniu do krajów skandynawskich czy zachodnioeuropejskich są zupełnie niepoukładane i nigdy nie wiadomo, jaka niespodzianka może się nam tam przydarzyć. Wjeżdżając do Bośni, szczególnie po wizycie dwa lata wcześniej w Serbii, nie bardzo wiedzieliśmy, co zastaniemy w Sarajewie, stolicy Bośni. Mieliśmy tylko świadomość, że kilka lat temu usytuowani na okolicznych wzgórzach serbscy snajperzy strzelali do ludzi w mieście.

czytaj
 
 
1 
2 
3 
 


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
...
...
...
...