Edyta Stępczak dla podroze.gazeta.pl: W Nepalu ludzie i góry nadal istnieją. I bardzo czekają na turystów.

czytaj
 
 

W internecie znajdziemy podpowiedzi, na jakie loty można kupić bilet z dużą zniżką, a także instrukcje, jak to zrobić krok po kroku. Większość z nich jest jednak dość skomplikowana - o tanim lataniu artykuł i wywiad w weekend.gazeta.pl.

czytaj
 
 

Faktycznie ślady wojny są widoczne, szczególnie w Bośni i Hercegowinie i Chorwacji. Bardzo duże wrażenie pozostawia Sarajewo, gdzie parki miejskie i skwery usiane są białymi nagrobkami, typowymi dla muzułmanów. Między blokami nowych dzielnic także natrafia się na cmentarze sprzed kilkunastu lat.

czytaj
 
 

Monika i Paweł oraz Marysia i Jaś byli gośćmi pierwszego spotkania z cyklu „Podróże małe i duże” w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Opowiadali o rodzinnej podróży do Chin, która miała miejsce na przełomie lipca i sierpnia 2013 r. W wywiadzie zdradzają nieco więcej szczegółów dotyczących także ich pierwszej podróży do "Państwa Środka".

czytaj
 
 

Andrzej Mazurkiewicz - podróżnik i fotograf, przewodnik himalajskich wypraw trekkingowych, eksplorator gór Syberii i indyjskiej części Himalajów. Z żoną Katarzyną  prowadzi Agencję Podróżniczą "Terra Incognita". Zajmują się zawodowo pokazami slajdów podróżniczych, organizują festiwal TERRA, są autorami albumu „Himalaje. Szlakiem karawan i pielgrzymów.”

czytaj
 
 

Wybory, o które mnie pytasz, są zawsze trudne. Nie chcę teoretyzować tu, na nizinach, jakim będę bohaterem. To nie ma sensu. Niech czyny świadczą za nas samych. I niech każdy ze spokojem może powiedzieć sobie samemu, że zrobił wszystko, co było w jego mocy, by pomóc innym.

czytaj
 
 

Kinga Baranowska - czołowa polska himalaistka młodego pokolenia, z wykształcenia geograf, członek Zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa oraz sportowego teamu Alpinusa. Zdobyła cztery ośmiotysięczniki: Czo Oju (2003), Broad Peak (2006), Nanga Parbat (2007) i Dhaulagiri (2008). Serce Kingi zostało na Nanga Parbat...

czytaj
 
 

Ola Taistra (Alpinus Expedition Team, Mammut, Evolv, Golden Spa) – wspina się od 1999 roku. Od 2003 r. trenuje pod kierunkiem Sebastiana Wutke, jej hobby to: sport, nauka języków, podróże i weterynaria (czyli niespełniona pasja). W 2007 r. Ola Taistra odbyła szereg podróży wspinaczkowych po Europie, trwających łącznie prawie 9 miesięcy. Najlepszych wynikiem sportowym okazało się poprowadzenie drogi Die Hard 8c RP. Ola Taistra dzieli się wrażeniami z wyjazdów oraz udziela szczegółowych informacji dotyczących odwiedzonych rejonów.

czytaj
 
 

Ola Taistra – studentka AWF w Krakowie, członkini Alpinus Expedition Team. Wspina się od 1999 r., głównie w skałach, należy do światowej czołówki wspinających się kobiet. Jej serce zostało w Céuse, rejonie wspinaczkowym we Francji...

czytaj
 
 

Marek Kalmus – uczestnik około trzydziestu wypraw w góry Turcji, Iranu, Hindukusz, Karakorum, Himalaje i do Tybetu, alpinista i przewodnik tatrzański. Geolog, filozof i dr religioznawstwa, badacz kultury tybetańskiej. Od 20 lat organizuje kursy medycyny chińskiej.

czytaj
 
 

Serce zostało na... Piku Somoni w Pamirze (7495 m n.p.m., za czasów ZSRR Pikiem Komunizma), na który nie udało mi się wejść latem 2007 r. Kilka dni wcześniej wraz z uczestnikami polskiej wyprawy „2x7000 – Pamir Expedition 2007” zdobyłam Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.). Bliskie są mi także Tatry i Alpy, ale zazwyczaj największy sentyment czuję do gór, które nie przyszły łatwo.

czytaj
 
 

Andrzej Urbanik - z zawodu lekarz-radiolog, guru polskich globtroterów (zyskał przydomek Tourbanik), autor pierwszych polskich przewodników globtroterskich, założyciel internetowego forum podróżniczego Travelbit, organizuje coroczne Ogólnopolskie Spotkania Obieżyświatów Trampów i Turystów - OSOTT.

czytaj
 
 

Naprzeciwko mnie siedzi starsza dystyngowana francuska dama. Do Polski została zaproszona przez Stapis, wydawcę jej książek. Jest jednocześnie gościem Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Porusza się o kulach. Gdy wchodziłyśmy po schodach, znacząco wskazując na swoje kolana, powiedziała: „Popatrz, co się dzieje z człowiekiem na starość, gdy za dużo się wspina”. Rozmawiamy więc o wspinaniu i książkach w jej życiu.

czytaj
 
 

Tomasz Hreczuch – ur. w 1973 r. we Wrocławiu. Inżynier, alpinista, pasjonat fotografii i debiutujący pisarz. Na początku 2006 r. opublikował bardzo dobrze przyjętą książkę o tematyce wspinaczkowej "Prostowanie zwojów". Zawodowo zajmuje się kierowaniem budową linii produkcyjnych w różnych miejscach na świecie. W rozmowie stwierdza: "
Tak właśnie patrzę na świat. Trochę cynicznie, trochę żartobliwie. Myślę, że próba nabrania dystansu do emocji to generalnie cecha wspinaczy."

czytaj
 
 

Najbardziej urzekły mnie Mongolia i Tybet. Przestrzeń, niesamowite widoki, mnóstwo kolorów i przyjaźni ludzie. Nie zapomnę też smaku herbaty podawanej z solą i masłem jaka, tradycyjnej herbaty, którą pije się w tych rejonach. Była doskonała - aromatyczna, rozgrzewająca, sycąca i dodająca energii - chociaż nie sądzę, żeby gdzie indziej smakowała równie dobrze. – opowiada Kamila Balbus, która przez trzy miesiące wędrowała po bezdrożach Azji.

czytaj
 
 


 O nas

"Bar Świat" to strona dla osób zainteresowanych wyjazdami głównie z dziećmi, niskobudżetowymi, najczęściej związanymi z nocowaniem pod namiotem, gotowaniem sobie samemu jedzenia, byciem blisko natury i aktywnym spędzaniem czasu. Mamy nadzieję, że rodziny znajdą tu wiele inspiracji, a może i inni, którzy czują, że świat jest ich domem, albo choć "barem", gdy dom zamykamy na klucz i ruszamy przed siebie.

 
...
...
...
...